Facebook Polub nas na Facebooku
Dzisiaj jest Piątek, 14 Maj 2021

Wernisaż wystawy Józefa Krzysztofa Oraczewskiego "Ważne Znaki" w Muzeum Niepodległości

2018-11-10

W czwartkowy wieczór 8 listopada na 100 lecie niepodległości w Muzeum Niepodległości Brama Bielańska odbyła się inauguracja wystawy wybitnego Artysty Józefa Krzysztofa Oraczewskiego.

Wystawa w tym miejscu była planowana od dwóch lat, powiedziała Natalia Roszkowska Kurator Galerii Bielańskiej, bardzo cenię Pana prace, ponieważ jest to mariaż sztuki nowoczesnej w połączeniu z tematyką patriotyczną, wojskową i historyczną.

W swoim wystąpieniu Monika Turczyńska Dyrektor Galerii promującej twórczość Józefa Krzysztofa Oraczewskiego powiedziała- jak wiemy niewielu artystów podejmuje wątek patriotyczno społeczny, bo robią to naprawdę artyści wielcy z poczuciem troski i odpowiedzialności za losy kraju i przyszłych pokoleń. Krzysztof Oraczewski od zawsze zajmuje się tematyką poważną, patriotyczną i jest wielkim patriotą.

Wypowiedź Józefa Krzysztofa Oraczewskiego była wyjątkowa, podkreślająca trudne momenty związane z działalnością artystyczną. Porównujemy się do różnych spraw, które nas otaczają, również do naszej codziennej rzeczywistości w której żyjemy a dzisiejsze czasy są przełomowe. W moim odczuciu ten przełom jest czasami niemożliwy do zweryfikowania ponieważ nie ma wzorców które pozwalają na to żeby niektóre tematy określać po jednej i po drugiej stronie. Jest tak wiele powiązań że naprawdę nie można znaleźć czegoś co pozwoli na wyklarowanie tych najważniejszych również i patriotycznych wątków. I w momencie kiedy istnieje szansa na to żeby się odnieść do historii.

To co związane z myśleniem  o Polsce powinno też być odniesieniem do tego co Polacy są w stanie zrobić i pokazać a artyści w szczególności bo są na świeczniku są obserwowani często bardzo krytykowani ale czasami krytykowani przede wszystkim za to, że potrafią być szczerzy i prawdziwi. I po to żeby uniknąć wszelkich odniesień które mogą być zbyt krytykanckie robimy czasem rzeczy bardzo kontrowersyjne. Z przykrością czasem obieram to że są takie siły w Polsce dla których barwy biało czerwone są denerwujące mam nadzieję,że kiedyś się to zmieni a może jutro się to zmieni a może w niedzielę się to zmieni może wszyscy pójdą pod jedną biało czerwoną flagą.

Na koniec Tadeusz Skoczek, Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie pogratulował Artyście, że zdecydował się na drugą już wystawę w Muzeum Niepodległości. Pierwsza była w Pałacu Przebendowskich- Radziwiłów 2 lata temu i muszę państwu powiedzieć, że obyła się bardzo głośny echem. Natalia Roszkowska organizuje już 33 wystawę w tym miejscu co jest powodem do dumy. Podkreślił znaczenie patriotyczne dzieł Józefa Krzysztofa Oraczewskiego.

Wystawę można obejrzeć do 2 grudnia 2018 r.

Zbigniew Zieliński

Wernisaż wystawy Józefa Krzysztofa Oraczewskiego Ważne Znaki w Muzeum Niepodległości (Galeria Brama Bielańska) z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości. 
Wystawa Józefa Krzysztofa Oraczewskiego „Ważne Znaki” jest syntezą cyklu „Zderzeń” i tematyki biało-czerwonej, dwóch silnych nurtów przewijających się w jego dotychczasowej twórczości. 

To już kolejna prezentacja tego wybitnego artysty, która dotyka spraw istotnych. Staje się artystycznym świadectwem poszukiwania sensu w dynamicznym procesie eksploracji wielu aspektów egzystencji. 

Tym razem zderzeniu poddane są obszary definiowane barwami narodowymi. W zamglonym, jednolitym tle obrazów ukazani są ludzie pochłonięci sprawami bieżącymi - anonimowi, pozbawieni cech indywidualnych, zmierzający w różne strony. Na pierwszy plan wybijają się znaki należące do wymiaru duchowego, które mają nieprzemijający, trwały i nasycony znaczeniem charakter. 

Płaszczyzna codzienności ukazana jednocześnie z symbolami wpisanymi w świadomość historyczną otwiera przestrzeń pytań o wartości, dążenia i społeczną odpowiedzialność każdego człowieka. Porusza wrażliwy obszar tożsamości, sensu istnienia, nieredukowalnych sprzeczności wpisanych w ludzką egzystencję.

Ale nie pozostawia widza samego z ogromem dylematów i konfliktów wewnętrznych. Daje wsparcie, otuchę i świadomość uczestniczenia w szerokim planie tworzenia wspólnego dzieła historii, bo ukazuje sprawy wykraczające poza kruchą, przemijającą i zwyczajną codzienność. 

Ważne znaki:

Są. 
W chaosie niepewności stają się światłem latarni morskiej duchowej nawigacji. Znakami drogowymi, które pomagają wyznaczać kierunek i nadrzędny cel dążeń, określają prawa moralne i reguły społeczne. Organizują i definiują ważne punkty na mapie ludzkiej aktywności. 
Namalowane na pierwszym planie, w zderzeniu z anonimowym, mało wyrazistym tłem ukazują ważną rolę, jaką mają do spełnienia. 

Łączą. 
W tłumie bezimiennych postaci stają się dominantą, jednym rytmem, wspólnym mianownikiem, który jednoczy. Nadają sens, wzmacniają więź, dają poczucie bezpieczeństwa. Sprawiają, że różne indywidualności mogą się identyfikować z innymi tworząc mocną, wewnętrznie spójną społeczność. 
Zostały nałożone jednym ruchem na przekraczający standardowe wymiary obraz wędrujących ludzi jak klamra spinająca ich w jednorodną całość. 

Trwają.
W zmieniającej się, przemijającej rzeczywistości wyróżniają się niezmiennością. Należą do wymiaru duchowych wartości, które nie ulegają korozji, zniszczeniu i dewaluacji. Nawet zapomniane i odrzucone pozostają niezmienne. 
Na obrazach zostały namalowane bez dbałości o porządek przestrzenny. Nawet odwrócone zachowują swój niezmienny charakter. 

Znaczą.
W świecie pomieszanych wartości są jednoznaczne. Wyrażają ważną prawdę. Mają swój nieredukowalny kształt i znaczenie. Nie można ich zmienić, zamalować ani udawać, że są inne.
Ukazane w elementarnych barwach czerwieni i bieli - inaczej niż zmieszane, przybrudzone, zamglone tło - pokazują swoją ogromną wagę. Symbolizują krew i czystość, ogień i wodę ludzkich wartości, które dopełniają się w dziejach, nadając sens trudnym zmaganiom ze światem. 

Monika Turczyńska

 

Partnerzy