Zakończył się światowy finał World Amateur Golfers Championship w Kuala Lumpur!

2017-11-26

Wojciech Adamczyk (WAGC) i Agnieszka Sabaj (WAGI) z medalami, Polska 11-sta!

Kuala Lumpur przywitało naszą ekipę tropikalną burzą. Zgodnie z prognozami - te od dłuższego czasu pokazywały niemal codzienne opady.

Szczęśliwie okazało się, że w wymiarze turniejowym prognozy nie sprawdziły się - padający deszcz absolutnie nie okazał się złą zapowiedzią wyników. Przeciwnie, osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki!

Światowy finał World Amateur Golfers Championship wygrała reprezentacja Wietnamu, drugie miejsce zajęła Indonezja, a trzecie miejsce wywalczyła Słowenia.

Polska reprezentacja zajęła solidną 11 lokatę (spośród 28-miu krajów z całego świata). W klasyfikacji krajów europejskich drużynowo zajęliśmy trzecie miejsce.

Indywidualnie srebrny medal w grupie handicapowej 11 - 15 zdobył Wojciech Adamczyk. Grał znakomicie przez wszystkie dni turnieju, a losy zwycięstwa ważyły

się do ostatnich dołków. Pozostali nasi reprezentanci grający w drużynie WAGC zajęli następujące miejsca:

•             Filip Płaszczykowski – 20 miejsce w grupie hcp do 5,4

•             Rafał Majchrzak – 11 miejsce w grupie hcp 6 - 10

•             Michał Muchajer – 16 miejsce w grupie hcp 6 - 10

•             Przemysław Kretowicz – 16 miejsce w grupie hcp 6 - 10

Olbrzymi sukces w turnieju World Amateur Golfers Invitational odniosła Agnieszka Sabaj, wygrywając grupę hcp 26 - 30 w World Amateur Golfers Invitational.

Zwycięstwo było o tyle cenne, co okupione wyzwaniem związanym z zapanowaniem nad stresem turniejowym; Agnieszka gra dopiero od półtora

roku i był to jej pierwszy tak duży międzynarodowy turniej. Od pierwszego dnia, grając bardzo solidnie, miała duże obawy czy zagra wystarczająco dobrze by utrzymać drugie miejsce jakie zajmowała po pierwszej rundzie. Okazało się, że gra coraz lepiej i z każdym dniem umacniała pozycję liderki by

zakończyć turniej z przewagą 6 (!) uderzeń nad drugim zawodnikiem w klasyfikacji z Nigerii.

Niezwykle ciekawie przebiegała rywalizacja w grupie handicapowej 0 – 5. Szczególnie dla nas, ponieważ w tej grupie mieliśmy bardzo silną reprezentację:

Mariusz Czerkawski, Piotr Ludyga i Bogdan Bigus. Każdy z wymienionej trójki miał szanse na zwycięstwo. Piotr był nawet liderem po trzeciej rundzie. Niestety

gorsza finałowa runda i ostatecznie panowie uplasowali się na kolejno 6, 7 i 8 miejscu (Ludyga, Czerkawski oraz Bigus).

W kategorii drużynowej (parami) World Amateur Golfers Invitational rywalizację ukończyło 67 zespołów. Bardzo dobre 10 miejsce zajęła drużyna WAGC Poland

składająca się ze zwycięzców polskiego finału w kategorii hcp 26 – 36 i kategorii Celebrities, czyli Agnieszka Sabaj i Mariusz Czerkawski. Dobre miejsce zajęła drużyna SPAR Poland 3 - Ewa i Piotr Ludyga, która zajęła 17 miejsce oraz SPAR Poland – Leszek Bać i Bogdan Bigus, którzy uplasowali się na 25 miejscu.

W World Amateur Golfers Invitational wystąpili również:

•             SPAR Poland 2 – Karol Bać i Sławomir Piński

•             Komu Group – Paweł Muszyński i Tomasz Roman

•             Binowo Park Golf Club – Włodzimierz Bryła i Arek Wójcik

Podczas Ceremonii Wręczenia Nagród ogłoszono miejsce światowego finału w roku 2018. Ponownie turniej zostanie rozegrany w Malezji, tym razem w południowej części tego kraju bliżej Singapuru. Po turnieju były hokeista NHL, a obecnie trenujący amatorsko golf Mariusz Czerkawski powiedział:

„Jestem pod wielkim wrażeniem pół golfowych i gościnności lokalnych ludzi. Było wiele emocji i fajnej rywalizacji. Czekam na kolejną edycję WAGC w przyszłym roku”.  My również czekamy i jednocześnie serdecznie zapraszamy na pierwsze turnieje eliminacyjne polskiej edycji World Amateur Golfers Championship 2018, które odbędą się w Hua Hin (Tajlandia) na przełomie stycznia i lutego, La Manga (Hiszpania)

16 – 23 marca oraz kwietniowe eliminacje w Polsce.

W mediach i kampaniach outdoorowych pracownicy ambasady polskiej zauważyli, że wśród drużyn występujących w światowym finale WAGC jest reprezentacja Polski.

Na Ceremonię Wręczenia Nagród organizatorzy zaprosili p.o. Ambasadora RP w Malezji Charge d’affaires Macieja Tumulec. Po ceremonii, w której uczestniczyło blisko

500 osób, wyraził swoje wielkie uznanie odnośnie sukcesów polskiej ekipy jak i prestiżu i rozmachu tego turnieju.

Na zakończenie – jako dużą wartość minionych finałów WAGC i WAGI, chciałbym podkreślić olbrzymie sportowe zaangażowanie oraz wzajemne wspieranie się całej polskiej ekipy. A było nas w Kuala Lumpur 21 osób (17 golfistek i golfistów oraz 4 osoby towarzyszące). Dziękuję serdecznie wszystkim laureatom i uczestnikom.