EEASY CLINIC PODRÓŻ DO ZDROWIA
Przygotowanie fizyczne w golfie - jak je zbadać i na co ma wpływ.
1. Wymagania fizyczne w golfie
Golf często postrzegany jest jako sport spokojny, elegancki i mało obciążający fizycznie. Tymczasem, zarówno zawodowi golfiści, jak i amatorzy dobrze wiedzą, że to wymagająca dyscyplina – nie tylko pod kątem technicznym, ale i fizycznym.
Wykonanie pełnego zamachu to złożony biomechaniczne ruch, który aktywuje mięśnie nóg, tułowia, ramion, a nawet nadgarstków. Kluczową rolę odgrywają również równowaga, koordynacja oraz elastyczność – to one pozwalają na powtarzalność ruchów i kontrolę nad kijem. Co więcej, wielogodzinny spacer po polu golfowym to wyzwanie dla kondycji i wytrzymałości, szczególnie w warunkach pogodowych dalekich od idealnych.
Golf to nie tylko technika i taktyka – to również test sprawności fizycznej, stabilności ciała i świadomości ruchu.
2. Kontuzje i przeciążenia
Mimo, że golf uchodzi za sport mało kontuzjogenny, regularna gra – zarówno u amatorów jak i u profesjonalistów – wiąże się z ryzykiem przeciążeń i urazów. Powtarzalność ruchów, zwłaszcza podczas zamachu, naraża ciało na specyficzne obciążenia.
U zawodowców najczęstsze kontuzje dotyczą kręgosłupa, a przede wszystkim odcinka lędźwiowego, ale także szyjnego i piersiowego. U amatorów częściej spotykamy przeciążenia łokcia, barku oraz dolnego odcinka pleców. Większość z nich ma charakter przeciążeniowy i wynika z powtarzalnych mikrourazów oraz błędów technicznych.
Czynniki ryzyka wystąpienia kontuzji to:
- zbyt mała dbałość o siłę i elastyczność mięśni oraz mobilność stawów,
- brak rozgrzewki,
- nieprawidłowa technika,
- nadmierne obciążenie treningowe (zbyt duża ilość jednostek treningowych w tygodniu) i brak regeneracji
Dobra wiadomość jest taka, że tych kontuzji można skutecznie uniknąć, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu motorycznemu i wcześniejszej diagnostyce.
Z uwagi na powyższe coraz więcej ambitnych golfistów, na każdym poziomie zaawansowania, włącza do swojej rutyny ćwiczenia wzmacniające, trening stabilizacji oraz mobilności, a także regularną pracę z fizjoterapeutą.
3. Diagnostyka i testy funkcjonalne
W EASY Clinic wykonujemy baterię testów przesiewowych dla golfistów, zgodnych z rekomendacjami i normami amerykańskiego TPI (Titleist Performance Institute). Oceniają one kluczowe elementy niezbędne do generowania mocy i precyzji w uderzeniu:
Ruchomość stawów biodrowych
Znacząca asymetria może prowadzić do przeciążeń kolan czy kręgosłupa lędźwiowego, które skompensują brak mobilności bioder.
Rotacja kręgosłupa piersiowego
Restrykcja w odcinku piersiowym kręgosłupa ogranicza amplitudę ruchu i często „nadrabiana“ jest przez odcinek lędźwiowy, co zwiększa ryzyko jego przeciążenia. Ból towarzyszący kontuzjom znacząco wpływa nie tylko na efektywność gry, ale i jakość życia na co dzień.
Umiejętność separacji ruchu bioder i klatki piersiowej
To jedna z najważniejszych cech biomechaniki swingu u najlepszych golfistów. Chodzi o zdolność niezależnego rotowania tułowia i bioder, czyli o to, by miednica mogła zacząć ruch w dół (downswing), zanim górna część ciała podąży za nią.
Ruchomość nadgarstków
Odpowiednia ruchomość nadgarstków zwiększa zarówno prędkość główki kija, jak i kontrolę nad jej pozycją w poszczególnych fazach ruchu.
Siła i moc kończyn dolnych, górnych oraz tułowia
Kształtowanie zdolności motorycznych, takich jak siła i moc, to podstawa treningu w każdym sporcie. Golf nie jest wyjątkiem, a większa moc będzie skutkowała wzrostem prędkości główki kija, co pozwala na uzyskanie większego dystansu. Optymalną sytuacją jest generowanie mocy przez całą sylwetkę, a nie głównie przez kończyny górne, co ma miejsce przy zbyt mało aktywnych nogach.
Przykładowe testy:
- Moc kończyn dolnych - test wyskoku dosiężnego
- Moc kończyn górnych - rzut piłką lekarską w siadzie (bez ruchu tułowia); dla kobiet używamy piłki 2 kg, dla mężczyzn – 4 kg.
- Moc tułowia - rzut piłką z pozycji leżenia do siadu; dla kobiet używamy piłki 2 kg, dla mężczyzn – 4 kg.
4. Znaczenie mocy w treningu golfisty
Spośród wymienionych powyżej kluczowych elementów przygotowania fizycznego golfisty to właśnie generowanie mocy zasługuje na najwięcej uwagi. Każdy amator, który chce osiągać lepsze wyniki pracuje nad swoim zamachem. Jednak niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że trening mocy może okazać się znacznie bardziej efektywną inwestycją niż kolejne koszyki piłek wybitych na driving range’u.
Potwierdzenie na to znajdujemy w badaniach przeprowadzonych na grupie 39 młodych golfistów (11–17 lat), u których wykazano, że już 60 minut treningu motorycznego tygodniowo przez 12 tygodni zwiększyło prędkość główki kija o 11 km/h, a piłki o 12,5 km/h. W przypadku 7 iron, to wzrost dystansu aż o 15-18 metrów!
Aby uzyskać takie efekty, zawodowi golfiści trenują nie tylko „klasyczną” siłę (np. przysiad czy martwy ciąg), ale też eksplozywność – np. poprzez ćwiczenia plyometryczne, rzuty piłką lekarską, skoki czy dynamiczne ruchy z oporem.
W EASY Clinic, poza tradycyjnym wyposażeniem, dysponujemy także specjalistycznym sprzętem, który wspiera rozwój konkretnych cech motorycznych niezbędnych w golfie:
- Keiser Functional Trainer – siła i moc całego ciała z oporem pneumatycznym oraz pomiarem każdego powtórzenia
- Versa Pulley – trening ekscentryczny - poprawa hamowania
- Vertimax – dynamika i eksplozywność
- Shoulder Sphere – stabilizacja i wzmocnienie barku
Zapraszamy do EASY Clinic.
Golf to sport precyzyjny i wymagający. Świadomość własnych ograniczeń i praca nad nimi to najlepsza inwestycja w poprawę wyników i uniknięcie kontuzji.
W EASY Clinic łączymy wiedzę fizjoterapeutyczną, trenerską i medyczną, by wspierać golfistów – niezależnie od ich poziomu. Umów się na konsultację - zacznij grać lepiej i bez bólu już dziś!
EASY Clinic, https://easyclinic.com.pl/ ul. Bergamotki 6, Warszawa
Opracowali: mgr Agnieszka Doboszyńska, dr Krzysztof Guzowski
FILMY:
https://www.youtube.com/watch?v=cGd5cr3VxXM
https://www.youtube.com/watch?v=CLU_jX1-1g4